GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 4355058
*
nr 435 5058
Keramik
2 del, Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bo Fajans, Gefle 1930-tal, lergods, skål 'D 331' längd 21 cm och snäcka längd 18 cm, blåglaserade
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 oktober 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/10 11:41:09
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Lergods
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blåglaserade bo fajans bo fajansfabrik bobergs fajansfabrik bofajans ewald dahlskog gefle 1930-tal keramik lergods svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer
-
6095 Bojan
Kina, med trälock. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:32
-
6189 Bojaner
3 st, Kina. Höjd: 11 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:29
-
6221 Burkar
2 st, Arabia & Rörstrand, Paratiisi & Kulinara. Lä..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:28
-
6115 Fat
fajans, Jean Picart Le Doux, Sant-Vicens, 19x19 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:14
-
6224 Fruktassietter
11 st, Altwasser silesia. Diameter: 19 cm
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:24
-
5023 Kaffekoppar
10 + 4 delar, Royal Grafton, "Dynasty", England
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:04
*
Keramik
nr 435 5058
Keramik
2 del, Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bo Fajans, Gefle 1930-tal, lergods, skål 'D 331' längd 21 cm och snäcka längd 18 cm, blåglaserade
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 oktober 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/10 11:41:09 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Lergods
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blåglaserade bo fajans bo fajansfabrik bobergs fajansfabrik bofajans ewald dahlskog gefle 1930-tal keramik lergods svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer
-
6095 Bojan
Kina, med trälock. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:32 -
6189 Bojaner
3 st, Kina. Höjd: 11 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:29 -
6221 Burkar
2 st, Arabia & Rörstrand, Paratiisi & Kulinara. Lä..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:28
-
6115 Fat
fajans, Jean Picart Le Doux, Sant-Vicens, 19x19 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:14 -
6224 Fruktassietter
11 st, Altwasser silesia. Diameter: 19 cm
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:24 -
5023 Kaffekoppar
10 + 4 delar, Royal Grafton, "Dynasty", England
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:04